- Bartolomějská 306/7 Praha 1 - Staré Město
Bartolomějská 7
Květnové události v Praze jsou nesmazatelně spojeny s kancelářskou budovou v Bartolomějské ulici čp. 5 a 7, která v době komunismu vstoupila do všeobecného povědomí jako „estébácká kachlíkárna“.
V podzemní této stavby se za války nacházel hlavní kryt pražské protiletecké ochranné policie, který se v květnu 1945 stal základnou povstaleckého velitelství Bartoš. Františku Bürgerovi, čelnému představiteli tohoto ilegálního odbojového velitelství, se podařilo na stranu povstalců zapojit kromě zaměstnanců Elektrických podniků hl. m. Prahy, příslušníků finanční stráže i složky Luftschutz, tedy protiletecké ochranné policie. Díky nim zde mělo povstalecké velitelství Bartoš k dispozici spojovací a administrativní policejní aparát se samostatnou spojovací ústřednou s 35 přístroji policejní a státní sítě a linkami pro komunikaci se šesti policejními úseky.
Pohled na nepříliš komfortní provoz ve stísněných prostorách protileteckého krytu zpřístupňuje i dokumentární film Otakara Vávry Cesta k barikádám (1946).
Snímek generála Kutlvašra s jeho štábem v podzemním krytu v sídle velitelství Bartoš v prostorách pražské protiletecké ochranné policie v Bartolomějské ulici, květen 1945. Fotoarchiv Vojenského historického archivu.

