- Křižovka mezi ulicemi Petra Rezka a Táborská
Nejkrvavější bitva
V pěti dnech Pražského povstání se Praha stala dějištěm rozličných událostí završených kapitulací Německa, odzbrojováním příslušníků SS a rozbitím okupační správy na území protektorátu. Významné místo zaujímají těžké střety mezi povstalci a jednotkami SS, mimo jiné i na Pankráci a v Nuslích.
Rovněž na Pankráci začali Pražané odzbrojovat Němce a obsazovat strategické budovy, ale narazili na odpor strážního praporu SS spravujícího muniční sklad ve škole Na Zelené lišce. Málokdo z povstalců počítal s tím, že by nacisté měli dost sil vzdorovat a případně dobýt Prahu zpět. Ovšem od ranních hodin 6. května se na místě, stejně jako na mnoha jiných místech metropole, pohybovala benešovská divize SS Wallenstein. Ta však narazila na dobře zorganizovanou obranu povstalců pod vedením bývalých legionářů. Nacisté si svůj neúspěch bestiálně vybili masakry civilního obyvatelstva (masakr v Úsobské ulici a škola Na Zelené lišce).
Rozhodující útok divize SS Wallenstein začal 7. května ve čtyři hodiny ráno, o tři hodiny později překonala barikády před Soudním náměstím a pokračovala Táborskou ulicí, kde je v devět hodin zastavil protiútok povstalců a dvou oddílů Ruské osvobozenecké armády. Do centra Prahy se pak německé oddíly dostávaly severní a východní stranou, nicméně útok divize Wallenstein ztroskotal na pomezí ulic Leflova (dnes Petra Rezka), Palackého (dnes Táborská) a Soudním náměstí (dnes náměstí Hrdinů).
Barikáda na Soudním náměstí v Nuslích, nedaleko křižovatky Petra Rezka a Táborské, 7. května 1945. Archiv hlavního města Prahy, autor neznámý.
Barikáda v Nuslích, momentka zachycující odpočívající povstalce; snímek z 9. května 1945. Archiv hlavního města Prahy, autor neznámý.

